Відпочиваючи у лісі, пам’ятайте про безпечну поведінку і шкоду від вогню!

В Україні навесні цього року, як ніколи, екосистеми страждали від пожеж, спричинених підпалами. Горіли польові угіддя, ліси. Масштабні лісові пожежі на Житомирщині вдалось локалізувати спільними зусиллями лісівників та ДСНСівців. Однак літня пора принесла лісові пожежі на Луганщині. Нестримно пекуче сонце, висока температура повітря та відсутність опадів на Вінниччині є ознаками пожежонебезпечного періоду. Тому, аби не сталось біди, варто пам’ятати правила безпечної поведінки у лісі. Адже багаторічна практика свідчить, що основна причина лісових пожеж – людська недбалість!
 «ПРАВИЛАМИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ В ЛІСАХ УКРАЇНИ» ПРОТЯГОМ ПОЖЕЖОНЕБЕЗПЕЧНОГО ПЕРІОДУ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- розведення багать у лісі; 
- за’їзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів; 
- відвідування населенням хвойних насаджень при високій температурі навколишнього середовища; 
- палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки; 
- залишати у лісі обмащене, просочене бензином, гасом, мастилом ганчір’я; 
- заправляти пальним у лісі паливні баки під час роботи двигуна; 
- експлуатувати машини та інші механізми з несправною паливною та іскрогасною системою; 
- палити або користуватися відкритим вогнем під час проведення робіт з паливно-мастильними матеріалами; використовувати на полюванні пижі, виготовлені із горючих матеріалів; 
- розміщувати ближче ніж за 100 м від стіни хвойного лісу, 50 м – мішаного, 20 м – листяного лісу склади паливно-мастильних матеріалів, автозаправні станції, смітники, житлові і виробничі приміщення; 
- випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу (в т. ч. проводити сільськогосподарські пали); 
- залишати під час будівництва доріг, газопроводів, нафтопроводів, мереж електропередачі, зв’язку деревні залишки та горючі відходи; 
- звалювати та спалювати в лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи; 
 - здійснювати у лісі без узгодження з постійними лісокористувачами роботи з використанням вибухових і інших горючих речовин.
А також нагадуємо, що некоректна стосовно вогню поведінка – це порушення закону, яке карається штрафом!
Цього року ВРУ збільшила розміри штрафів за спалення сухої трави, знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом. Їх підняли у 18 разів – до 91800-153000 гривень.
Підвищили штрафи і в Адміністративному кодексі України, зокрема у статті про порушення вимог пожежної безпеки в лісах. За це збільшили штрафи також у 18 разів – до 1530-4590 гривень. Водночас унаслідок знищення або пошкодження лісу через необережне поводження з вогнем чи виникнення лісової пожежі – штрафи зрослиь до 4590-15300 гривень.
Якщо здійснювати самовільне випалювання рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах – можна отримати штраф у розмірі від 3060 гривень до 6120 гривень.
Лісівники області звертаються до вас, шановні вінничани! Будьте обережні при поводженні з вогнем! Вбережіть ліси від вогню!