Міжнародний день пернатих друзів лісу

1 квітня - Міжнародний день птахів. Пернаті друзі лісу дуже важливі для природи, людини і особливо - для здоров’я дерев.
На сьогодні науці відомо 10672 видів нині живих птахів (всього 20344 підвидів), а також 156 видів в даний час знаходяться під загрозою вимирання.
Цей чудовий весняний період - час прильоту пернатих із місць зимівлі. За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки». Юні лісівники – члени учнівських лісництв Вінниччини – щороку разом із педагогами та лісівниками держлісгоспів проводять подібні заходи. Усього лісгоспи Вінницького ОУЛМГ цього року розвішали 18400 шпаківень та синичників. А члени учнівських лісництв щороку виготовляють та допомагають лісівникам розвішати майже 8 тисяч пташиних «новобудів».
Присутність птахів є надважливою для здоров’я лісу. Підвищення чисельності комахоїдних птахів у насадженнях стримує наростання масового розмноження шпильково-листогризучих комах. Найзаклятіші вороги лісу - непарний, дубовий, сосновий шовкопряди, пильщики, короїди, лубоїди. Найкращий спосіб боротьби зі шкідниками – біологічний!
Птахи – то природні вороги шкідників лісу. Сім’я синиць за літо, наприклад, знищує приблизно 4 тисяч гусениць. А пара горихвісток - 7,5 тисяч. За період годування своїх пташенят синиця блакитна знищує 24 мільйони яєчок комах. Пара мухоловок-пеструшок для вигодовування 6 пташенят протягом 15 днів збирає з навколишніх дерев від одного до півтора кілограмів комах. Маленькі птахи з’їдають за добу таку кількість корму, яка приблизно дорівнює їхній вазі.
Поїдаючи ворогів лісу, птахи дуже чітко розподіляють в лісі зони свого полювання. Шпаки, щиглики, синиця блакитна і велика, зяблик, польовий і хатній горобець, снігур годуються в кронах дерев і на землі. В нижній частині крони знаходять собі їжу славки, синиці, очеретянки. Зозуль, іволг, чижів можна побачити на всіх частинах крони. На стовбурах і гілках дерев комах збирають дятли та повзики. Стрижі, ластівки, дрімлюги, щурки годуються в повітрі, на льоту хватаючи комах. Крім того, у кожного виду птах визначене меню із комах: у синиць і мухоловок - голі гусениці, у зозуль та іволг – найбільш несмачні, з точки зору птахів, волохаті гусениці, в меню сірих мухоловок і білих трясогузок - мухи і двокрилі комахи, в раціоні зябликів – дрібні жучки і т. д.
Український народ здавна шанобливо ставився до птахів. Колись і дорослі, і діти відзначали прихід весни: співали веснянки, розписували писанки до Великодня, випікали «жайворонків» з тіста та зустрічали пташок з вирію піснями і примовляннями. Приготування таких печених пташок відбувалось часто на свято Явдохи 14 березня чи Теплого Олекси 30 березня, інколи навіть напередодні Благовіщення. Але найчастіше - приурочувалося до дня весняного сонцестояння, що припадає на 22 березня. Очевидно, у зв’язку з тим, що в цей день Православна Церква святкує пам’ять сорока мучеників Севастійських, жайворонків випікали конкретну кількість – сорок. Старожили пояснювали це число тим, що до цього дня з вирію прилітає уже сорок жайворонків.